BDAR
gdpr

Jums rūpi kultūros paveldas? Kviečiame atrasti naujus paveldo objektus ir juos inventorizuoti

Data

2023 02 02

Įvertinimas
0
Planetu15.446.jpg

Kultūros paveldo departamentas (KPD), organizuojantis ir koordinuojantis nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimą, kviečia visuomenę prisidėti prie šio svarbaus proceso. Inventorių pildyti gali visi: ir fiziniai, ir juridiniai asmenys, tie, kuriems rūpi, kurie domisi, kuriems svarbu paveldo išsaugojimas ateities kartoms. Galbūt savo gyvenamojoje aplinkoje matote, galbūt keliaudami esate aptikę objektų, kurie dar nėra įrašyti į Kultūros vertybių registrą, tačiau manote, kad jie yra verti šio statuso, galimai turi vertingųjų savybių ir jums atrodo, kad būtina tai užfiksuoti. Būsime dėkingi už tokį pilietiškumą, supratingumą ir prisidėjimą prie bendro siekio saugoti kultūros paveldą. Inventorius pradėtas pildyti nuo 2021 m. balandžio 1 dienos ir iki šiol visų pastangomis jau įrašytas 703 objektas. Vien šiemet inventorių papildė 34 objektai.

„Inventorizavimo vykdymas yra viena pagrindinių priemonių, siekiant neprarasti informacijos apie nykstantį kultūros paveldą, surinkti duomenis, reikalingus istorijos ir praeities kultūros moksliniams tyrimams, sukaupti ir perduoti informaciją mokslo reikmėms ir ateities kartoms, kad paveldo objektui sunykus ar jį sunaikinus, informacija apie jį vis tiek išliktų Nekilnojamojo kultūros paveldo inventoriuje ir tokiu būdu neišnyktų iš atminties, egzistuotų kaip kultūros, istorijos faktas, žinių šaltinis, – sakė KPD apskaitos, inventorizavimo ir registro skyriaus vyr. specialistė Rasa Visockaitė. – Istorijoje yra pavyzdžių, kai pastatus ar net senamiesčius buvo įmanoma atstatyti, ir tai buvo padaryta turint inventoriuje išlikusią informaciją apie juos“.

Kad inventorizavimas būtų sklandesnis, parengėme Nekilnojamojo kultūros paveldo inventorizavimo 2023–2025 m. strategiją. Su ja susipažinkite čia.

Prie inventorizavimo jau prisidėjo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio rezervato direkcija, Aukštaitijos nacionalinio parko, Labanoro regioninio parko direkcija, Karo istorijos klubo „Rytų frontas“ asociacija, Tauragės kultūros centras ir nemažai pavienių paveldo entuziastų. Daugiausiai į inventorių įrašyta objektų, esančių Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse, Akmenės, Skuodo, Kupiškio, Tauragės rajonų savivaldybėse. KPD kviečia prie galimai vertingųjų savybių turinčių objektų inventorizavimo aktyviau prisidėti miestų ir rajonų savivaldybes, muziejus, mokslo institucijas, tradicines religines bendruomenes, įvairias bendrijas, kraštotyrininkus, žygeivius.

Kultūros paveldo inventorizavimas yra kertinis etapas, nes tik žinant, ką turime ir ką iš viso to norime išsaugoti, bus galima numatyti ir tolimesnius veiksmus paveldo apsaugoje. Kiekvienais metais dalis inventoriaus objektų bus atrenkami ir įrašomi į Kultūros vertybių registrą, suteikiant atitinkamą reikšmingumo lygmenį.

Inventorizavimo anketą pildykite čia: https://inventorius-paveldas.hub.arcgis.com/

Ją taip pat rasite mūsų interneto sveitainėje (www.kpd.lrv.lt),  atvirų duomenų portale (https://paveldas.maps.arcgis.com/home/index.html)

Norint gauti papildomos informacijos – rašykite į mūsų Faceebok paskyrą arba adresu [email protected] bei skambinkite telefonu +37066654779.

 

KPD informacija

Vienas iš į inventorių 2022 m. fizinio asmens įrašytų objektų. Šį išraiškingos architektūros medinį pastatą, esantį Kaune, Aleksote, Planetų g.15, susiprojektavo ir 1931 m. pasistatė pats namo savininkas – statybos technikas Jonas Varneckis. KPD archyvo nuotrauka