Balandžio 18-ąją pasaulyje minint Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietų apsaugos dieną Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos savo profesinę šventės dieną šventė neseniai baigtuose restauruoti ir visuomenei atvertuose Sapiegų rūmuose Vilniuje. Ta proga apdovanoti Lietuvos kultūros paveldui nusipelnę žmonės.
Kultūros paveldo departamento medaliu „Už nuopelnus Lietuvos kultūros paveldui“ apdovanotas prof. dr. Jonas Rimantas Glemža – už viso gyvenimo nuopelnus savo darbais saugant Lietuvos kultūros paveldą: už iniciatyvas ir tiesioginį dalyvavimą kuriant bei vadovaujant paveldo apsaugos institucijoms, už indėlį garsinant Lietuvos vardą tarptautinėse organizacijose, už savo patirties ir žinių perdavimą jaunajai paveldosaugininkų, restauratorių kartai ir formuojant jų ruošimo sistemą, už įgyvendintus kultūros paveldo objektų tvarkybos, restauravimo, pritaikymo projektus ir aktyvią žinių bei istorijų apie kultūros paveldą sklaidą.
Medalis „Už nuopelnus Lietuvos kultūros paveldui“ įteiktas ir Romanui Jaloveckui – už viso gyvenimo nuopelnus siekiant išsaugoti Lietuvos kultūros paveldo objektus: architekto, restauratoriaus, dailėtyrininko kompetencijų derinimą, mokslinių tyrimų svarbos iškėlimą, atkaklumą bei šiandien svarbių paveldosaugos principų laikymąsi, architektūrinį pojūtį rengiant kultūros paveldo objektų paveldotvarkos, pritaikymo projektus, kurių įgyvendinimas gali būti laikomas ir restauravimo mokyklos, užauginusios visą restauratorių kartą, formavimu Lietuvoje.
Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Padėko ženklais apdovanoti šie paveldosaugai nusipelnę žmonės: architektė, architektūrologė dr. Rasa Bertašiūtė – už ekspertinę ir švietėjišką veiklą, prisidedančią prie Lietuvos medinės architektūros išsaugojimo;
architektė restauratorė Giedrė Filipavičienė – už ilgametį darbą, išlaikytą profesionalų ir jautrų žvilgsnį rengiant reikšmingiausių Lietuvos kultūros paveldo teritorijų planavimo dokumentus ir restauravimo projektus, už ekspertinių žinių ir patirties perdavimą jaunesniems kolegoms;
architektas Augis Gučas – už per daugelį dešimtmečių neblėstantį siekį išsaugoti Vilniaus istorinį centrą, už aktyvų dalyvavimą šiandienos paveldosaugos diskusijose ir veiksmus savo darbais formuojant sostinės identitetą;
architektė restauratorė Gražina Kirdeikienė – už sėkmingą įvairių kultūros paveldo objektų tyrimų, restauravimo ir pritaikymo projektų parengimą bei įgyvendinimą;
architektas restauratorius Evaldas Purlys – už neįkainojamą indėlį prikeliant Lietuvos valstybingumui reikšmingus kultūros paveldo objektus – Sapiegų rūmus, Senojo ir Naujojo arsenalo komplekso Pilininko namą, Biržų pilį ir kitus; atsidavimą ir profesionalumą kiekviename tyrimų, restauravimo ir sklaidos etape. Apdovanojimus palydėjo M. K. Čiurlionio menų mokyklos smuikininkų ansamblio muzikinis sveikinimas (ansamblio vadovas Artūras Šilalė, koncertmeisteris Aleksandras Vizbaras).
Paveldosaugos bendruomenę sveikino tarė Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos viceministras Rimantas Mikaitis, Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja, Švietimo, mokslo ir kultūros grupės vadovė doc. dr. Jolanta Karpavičienė, Šiuolaikinio meno centro Sapiegų rūmų padalinio vadovė Gintautė Žemaitytė, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorius Vidmantas Bezaras.
Išklausyti pranešimai: dr. Salvijaus Kulevičiaus „Žingsniai į XXI a. paveldosaugą: nuo Venecijos chartijos iki Naros autentiškumo dokumento. Tarptautinė ir Lietuvos perspektyvos“, prof. dr. Marijos Drėmaitės „Praeities siluetų ilgesys: apie atstatymą, kaip miestų istorinio tapatumo išsaugojimo problemą“, prof. Dr. Valdo Rakučio „Kultūros paveldas ir istorinė atmintis: nūdienos pamokos“.
Aktualiam pokalbiui „Epocha ir patirtys“ pakvietė Giedrė Filipavičienė, prof. dr. Jonas R. Glemža, Augis Gučas, dr. Viltė Janušauskaitė. Moderavo dr. Salvijus Kulevičius.
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktoriaus Juozapo Blažiūno pranešimas „Vilniaus istorinis centras 30 metų UNESCO pasaulio paveldo sąraše“ atkreipė dėmesį į šiandieninio Vilniaus problemas.
Pasivaikščiojimas po restauruotus Sapiegų rūmus su šių rūmų architektūrinių tyrimų autorium ir restauravimo projektų bei 2020 m. Sapiegų rūmų kapitalinio remonto projekto darbo grupių nariu Evaldu Purliu leido kitomis akimis pažvelgti į Sapiegų rūmų Vilniaus Antakalnyje atgimimą.
Renginio partneris – Šiuolaikinio meno centro padalinys Sapiegų rūmai.
KPD informacija
KPD informacija
Atnaujinimo data: 2024-05-08
Vakar Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje atidarytos Europos paveldo dienos
„Fixus Mobilis“ kviečia į praktinius mokymus
Paveldosaugininkai išvykoje domėjosi Lietuvos–Lenkijos pasienio paveldo problematika
Europos archeologų asociacijos kongrese dalyvavo KPD specialistė
Tarptautinis žydų kultūros festivalis „Šalom visuos kraštuos“