2024-04-08

Naujas projektas buria paveldo bendruomenes. Siekiama įtvirtinti bendruomenių ir paveldo bendrystę

2023 m. Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas pradėjo įgyvendinti Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą „Lietuvos visuomenės stiprinimas pasitelkiant paveldo bendruomenes: iššūkiai ir galimybės“, skirtą bendruomenių ir kultūros paveldo sąveikų tyrimams. Vadovaujantis 2005 m. Europos Tarybos „Kultūros paveldo vertės pagrindų visuomenei konvencijos“ („Faro konvencijos) idėjos paskatino du laukus – bendruomenes ir paveldą – susijungti į vieną visumą, ir išgirdome apie paveldo bendruomenes. Projektas įkvėptas paveldo bendruomenių idėjos ir noro geriau pažinti šį reiškinį bei stiprinti tokias bendruomenes Lietuvoje. Keliami idėjiniai ir praktiniai klausimai:

 

  • Ar kiekviena paveldu besirūpinanti, juo besinaudojanti bendruomenė yra paveldo bendruomenė?
  • Ar mūsų paveldosaugos sistema yra palanki bendruomenių dalyvavimui paveldosaugoje? Ir kaip jos turėtų dalyvauti, kiek turėtų būti įtrauktos – būti tik stebėtojomis ar sprendimų priėmėjomis?
  • Paveldo bendruomenių kūrimąsi palikti savieigai, ar visgi reikalingi postūmiai „iš viršaus“, „iš šono“?
  • Kuo daugiau suinteresuotų paveldu, tuo daugiau perspektyvų ir konfliktų? Kaip valdyti šiuos dėl paveldo kylančius konfliktus ir ar apskritai jie suvaldomi?
  • Paveldas – tai tik epochos mada, aistra, ar visgi kažkas esmingesnio, be ko iš tiesų negali egzistuoti ir vystytis visuomenė?

 

Projekto iniciatoriai viliasi, kad tokių klausimų iškėlimas ir apmąstymas gali prisidėti įtvirtinant bendruomenių ir paveldo bendrystę. Norima kritiškai įvertinti situaciją, diskutuoti ir pateikti atitinkamas rekomendacijas.

Daugiau apie įsibėgėjantį projektą „Lietuvos visuomenės stiprinimas pasitelkiant paveldo bendruomenes: iššūkiai ir galimybės“ – https://www.paveldobendruomenes.if.vu.lt/

 

 Projekto organizatorių nuotrauka