2025-05-19

Kova su neteisėta tarpvalstybine prekyba kultūros vertybėmis

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Tarptautinių grėsmių departamentas, bendradarbiaudamas su Lenkijos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, šiemet Lenkijoje, Vroclave, rengė surengė operacijų mokymo seminarus, skirtus kovai su neteisėta prekyba meno kūriniais, antikvariniais daiktais ir kultūros vertybėmis. Penkių dienų seminare dalyvavo ir KPD vyr. specialistai Ričardas Dediala ir Gintaras Ivanavičius, Lietuvos kultūros ministerijos, policijos, muitinės atstovai.

Mokymuose taip pat dalyvavo teisėsaugos, muitinės ir pasienio tarnybų atstovai, nacionalinių prokuratūrų darbuotojai, finansinių tyrimų specialistai, muziejų, paveldosaugos ekspertai iš Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Dalyviai dirbo su iššūkius keliančiais realiais atvejais, paremtais simuliacijomis, susijusiomis su meno nusikaltimais ir neteisėta prekyba kultūros vertybėmis. Praktinių pratybų metu buvo atliekami muitinės patikrinimai, tyrimai nusikaltimo vietose muziejuose ir archeologinėse vietovėse, siekiant surasti įkalčius, dingusius objektus ir identifikuoti pažeidimus.

Tai buvo daug žinių ir įgūdžių suteikiantys mokymai kovos su augančia tarpvalstybinės prekybos kultūros vertybėmis grėsmių srityje, pažintis su šių grėsmių sąsajomis su organizuotu nusikalstamumu, terorizmo finansavimu ir pinigų plovimu. Teisėsaugos, muitinės ir pasienio tarnybų, nacionalinių prokuratūrų, finansinių nusikaltimų tyrėjų ir muziejų ekspertų, paveldosaugos atstovai, remdamiesi realiais pavyzdžiais, susidūrė su sudėtingomis imituotų meno nusikaltimų ir prekybos žmonėmis bylomis. Mokymai apėmė temas nuo teisėsaugos procedūrų, muitinės kontrolės, žvalgybos analizės, finansinių ir kibernetinių tyrimų iki nusikaltimo vietos analizės. Dalyviai išklausė apie 20 pranešimų, dalinosi patirtimi, diskutavo ir gilino žinias aktualiais klausimais. Taip pat turėjo progą užmegzti tarptautinius ryšius su kolegomis iš Lenkijos ir Ukrainos bei mokymuose dalyvavusiais tarptautiniais ekspertais – tai ne tik sustiprino regioninį bendradarbiavimą, bet ir atvėrė galimybių ateities partnerystėms tyrimų, analizės bei prevencinių veiksmų srityse.

Nacionaliniame muziejuje Vroclavo ir Ceglarski bastiono archeologinėje vietovėje seminaro dalyviams buvo surengti išsamūs mokymai apie muitinės paieškų galias ir procedūras, teisėsaugos praktiką, žvalgybos analizę, finansinius ir kibernetinius tyrimus bei nusikaltimo vietos ekspertizę. Kursą vainikavo "fiktyvių bylų" rezultatų pristatymas valstybiniams kaltintojams. „Kuriame svarbius sienų valdymo ir teisėsaugos tinklus visame regione, kad galėtume tiesiogiai susidoroti su tinklais, kurie klesti iš vagysčių ir prekyba meno, antikvariniais daiktais, kultūros vertybėmis, siekiame juos sužlugdyti ir išardyti“, – sakė ESBO TNTD muitinės patarėjas Cameronas Walteris, vadovaujantis programai, skirtai kovai su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis. Mokymus vedė tarptautinės teisėsaugos, sienų valdymo ir paveldo nusikaltimų ekspertai iš ESBO vadovaujamos Paveldo nusikaltimų darbo grupės (HCTF).

Neteisėta prekyba kultūros vertybėmis yra glaudžiai susijusi su tarptautinėmis teroristinėmis ir organizuoto nusikalstamumo grupėmis ir finansavimu, tarptautiniais pinigų plovimo ir korupcijos tinklais. Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro (UNODC) duomenimis, pajamos iš tarptautinių nusikaltimų, susijusių su meno ir kultūros vertybėmis, kasmet siekia 3,4–6,3 mlrd.  eurų. ESBO dalyvaujančiose valstybėse ir bendradarbiavimo partnerių šalyse ir toliau smarkiai auga neteisėtas archeologinių vietovių grobstymas, neteisėta neįkainojamų pavogtų meno kūrinių ir senienų kontrabanda tarpvalstybiniu mastu. ESBO teritorija visam šios nelegalios prekybos tinklui tampa tranzito rinka. Pastebėta, kad bendras teisėsaugos ir saugumo organizacijų sąmoningumo trūkumas ir silpni, nenuoseklūs arba visai neegzistuojantys teisės aktai šalyse, kuriose susiduriama su šiuo reiškiniu, skatina šią neteisėtą pasaulinę prekybą.

Nors kultūros vertybės, menas ir antikvariniai daiktai yra trečia pasaulyje nelegaliai prekiaujama prekė po narkotikų ir ginklų, nei ESBO, nei pasaulinė saugumo policija neturėjo ilgalaikio visapusiško požiūrio, veiklos plano ar dalijimosi informacija strategijos, kuri padėtų kovoti su šia augančia tarptautine grėsme. Nuo 2016 m. ESBO įgyvendino sėkmingą bandomąjį projektą, skirtą kovai su neteisėta tarpvalstybine prekyba kultūros vertybėmis, ir rėmė informuotumo didinimą, nacionalinių teisės aktų priėmimą ir (arba) keitimą bei specialių teisėsaugos ir tyrimo padalinių ESBO dalyvaujančiose valstybėse ir bendradarbiavimo partneriuose gebėjimų ugdymą.

Remiantis sėkmingu bandomuoju projektu, 2021 m. buvo sukurtas naujas projektas. Pradinis naujojo projekto žingsnis buvo sukurti Paveldo nusikaltimų darbo grupę (HCTF), unikalią pasaulyje ekspertų grupę prekybos kultūros vertybėmis srityje. HCTF nariai atstovauja svarbiausiems subjektams kovojant su šiuo nusikaltimu ir apima visą spektrą kompetencijos, reikalingos kovai su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis. Šiandien HCTF sudaro 71 pareigūnas ir ekspertas, atstovaujantis teisėsaugos institucijoms, tarptautinėms organizacijoms, prokuratūroms, muziejams ir akademinei bendruomenei iš viso ESBO regiono. Ši komanda buvo sukurta siekiant padėti įvairiems tikslams paremti projektą. Viena iš jų – HCTF gali veikti kaip greitojo reagavimo komanda kritiniais atvejais, antra – kaip tarptautinis ryšių tinklas, palengvinantis ir remiantis vykstančius tyrimus ESBO regionuose ir už jų ribų. Trečia, HCTF rengia specialiai pritaikytus mokymus visoms ESBO dalyvaujančioms valstybėms ir bendradarbiavimo partneriams. Tai apima naujai įsteigtus regioninius praktiniais scenarijais pagrįstus mokymus, kurių metu per vieną savaitę įvairių sričių (pasienio policijos, muitinės, nacionalinės policijos, muziejų, Kultūros ministerijų ir akademinės bendruomenės) dalyviai dirba kartu spręsdami fiktyvius atvejus, susijusius su prekyba kultūros vertybėmis.

Pagrindinis šių mokymų tikslas, be konkrečios srities žinių ir įgūdžių, yra skatinti subjektų bendravimą ne tik nacionaliniu mastu, bet ir su kaimyninėmis valstybėmis, siekiant veiksmingiau kovoti su neteisėta šių prekių prekyba. Papildomi įgūdžiai ugdomi atliekant praktines pratybas, kurių metu atliekami tyrimai realioje aplinkoje. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas, HCTF buvo sukurtas siekiant, kad šalys sukurtų savo nacionalines prekybos kultūros vertybėmis darbo grupes. Iki šiol ESBO surengė daugybę nacionalinių ir regioninių seminarų, skirtų informuotumui didinti, surengė specializuotus teisėsaugos mokymus kovos su prekyba kultūros vertybėmis srityje, kuriuose dalyvavo daugiau nei 34 šalių pasienio ir teisėsaugos agentūros bei daugybė tarptautinių organizacijų.

Rengdama regioninius seminarus, ESBO numato sukurti ESBO platų ryšių tinklą, kad būtų skatinamas ir stiprinamas bendradarbiavimas susijusiais atvejais. Be to, minėta HCTF jau gali remti teisėsaugos institucijas visame ESBO regione, atliekant tyrimus, susijusius su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – ESBO nori susisiekti su jaunimo bendruomenėmis visoje ESBO teritorijoje, kad padidintų informuotumą apie šią temą ir įtrauktų tas bendruomenes, kad aktyviai remtų vietos teisėsaugos institucijas nusikaltimų aptikimo ir tyrimo srityje.

 

KPD (Ričardo Dedialos) nuotraukos