2024-01-26

Čiurlionių vargonai įrašyti į Kultūros vertybių registrą

Kultūros ministro įsakymu Ratnyčios senosios bažnyčios vargonų dalys, turinčios istorinę bei meninę vertę, sausio 24 d.  įrašytos į Kultūros vertybių registrą. Prašymą suteikti šiam kultūros objektui kultūros vertybės statusą pateikė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, gavęs jų savininko – Vilniaus arkivyskupijos – sutikimą. Šiam kilnojamajam kultūros paveldo objektui suteikta teisinė apsauga (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 48564).

Dėmesį į šį objektą praėjusiais metais atkreipė Ratnyčioje gyvenanti menotyrininkė Aušra Česnulevičienė. Ji surinko daug įrodymų, kad tai gali būti vargonai, kuriais kadaise grojo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) tėvas ir kad prie jų yra prisilietę ir žymiojo dailininko bei kompozitoriaus M. K. Čiurlionio rankos. “M. K. Čiurlionio tėvas 1877–1878 m. vargonavo Ratnyčios bažnyčioje, o joje buvę mediniai vargonai atsidūrė Kabelių bažnyčios (Varėnos rajonas) pastogėje, kai medinė Ratnyčios bažnyčia 1909 m. buvo išardyta, su visu inventorium pervežta į Kabelius ir ten iš naujo pastatyta. Taip į Kabelius iš Ratnyčios atkeliavo ir senieji vargonai. Kabelių bažnyčiai įsigijus naujus, senieji nukeliavo į bažnyčios pastogę”, – atradimo džiaugsmus Kultūros paveldo departamentui yra pasakojusi A. Česnulevičienė ir kartu su menotyrininku, vargonų restauratorium Girėnu Povilioniu inicijavusi jų įrašymo į Kultūros vertybių registrą procesą. Pasak jos, artėjant 150-ioms M. K. Čiurlionio gimimo metinėms tai puikus kultūrinės atminties ženklas, papildantis ne itin gausų Čiurlionių šeimos originalių artefaktų archyvą.

Šiuo metu išlikusios šių vargonų dalys saugomos Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejuje Vilniuje, o meninę vertę turintys prospekto drožiniai eksponuojami Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekspozicijoje Kaune.

Vargonai pagaminti XVIII– XIX amžiuje. Griežyklos aukštis – apie 105 cm, plotis – apie 95 cm, gylis viršuje – 37 cm, apačioje – 23 cm, oro skirstymo dėžė – 105 x 114 x 9 cm, dvejos dumplės – 130 x 103 cm, prospekto drožinių aukštis – 115 cm, plotis – 30 cm.

KPD informacija

Girėno Povilionio nuotraukos